Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać łąkowe wiadomości: aktualności, porady i informacje o nowościach i promocjach w sklepie
ŁĄKI KWIETNE

Łąka to sentymentalny krajobraz - kojarzy się z latem, swobodą i beztroską. Łąka kwietna to miejsca pełne życia - dostępność pokarmu przyciąga różnorodne owady i inne zwierzęta, a kwitnące rośliny zachwycają barwami i zapachami. Ich wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Łąkę można stworzyć na każdym skrawku terenu, zapraszając kolor, dźwięk i zapach do naszego otoczenia.

Łąki kwietne są nie tylko piękne. Przynoszą też szereg korzyści, płynących z zamiany wymagających trawników w pożyteczne kwietne kobierce.  

KOSZENIE
Łąka nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców. Mało mówi się o tym, jak szkodliwe są spaliny z kosiarek, a eksperci wskazują, że kosiarka produkuje tyle zanieczyszczeń, co 11 samochodów. Do tego drobne cząsteczki niespalonego paliwa, wystawione na promieniowanie słoneczne, tworzą smogotwórczy ozon. Wykorzystanie wysokich roślin łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych – łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły

WODA
Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować 2 razy więcej wody niż trawnik.

TEMPERATURA
Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet 10-15C wyższa, niż na przedmieściach.

SMOG
Zróżnicowana wysokość roślin pozwala na lepszą akumulację pyłów komunikacyjnych. Na łące można spotkać gatunki o szorstkich kwiatach, liściach i łodygach, wytwarzające woski i takie o dużej powierzchni blaszki liściowej - wszystko to sprawia, że rośliny te lepiej wyłapują i wiążą zanieczyszczenia z powietrza. 

ZWIERZĘTA
Oprócz tego łąki wzbogacają ekosystem miejski, stanowiąc pełne życia wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl