Nowości
Sierp kuty polski FSK SFK
Sierp kuty polski FSK SFK
39,00 zł
szt.
Jak wybrać mieszankę nasion łąk kwietnych? 0
Jak wybrać mieszankę nasion łąk kwietnych?

Zakładając łąkę kwietną, możemy wybrać między mieszankami jednorocznymi i wieloletnimi albo wykorzystać miks obu rodzajów nasion. Opcją są też łąki wysiewane w połączeniu z nasionami traw. Wszystko zależy od tego, jak szybko chcemy uzyskać docelowy efekt wizualny i na jakie nakłady możemy sobie pozwolić. 
Rośliny jednoroczne zakwitną w sezonie, w którym zostały wysiane, prezentując pełnię swoich walorów. Tak szybki efekt wymaga jednak corocznego odtwarzania, co jest dość pracochłonne albo kosztowne. Łąka jednoroczna może wymagać przekopania albo podsiewów. Z drugiej strony wybór łąki jednorocznej ułatwia odświeżanie aranżacji ogrodu czy balkonu. 
Decydując się na mieszankę wieloletnią, musimy mieć świadomość tego, że pewne gatunki roślin wieloletnich nie zakwitną w pierwszym sezonie wegetacyjnym. Przewagą łąk wieloletnich jest to, że nie wymagają corocznego odtwarzania, co zmniejsza nakłady pracy. Przy sprzyjających warunkach dla zachowania kondycji wystarczy jedynie koszenie łąki. Ważną cechą mieszanek wieloletnich jest to, że w przeważającej części składają się z nasion dzikich gatunków roślin, co dodatkowo podnosi ich walor ekologiczny.
Korzystnym rozwiązaniem przy zakładaniu łąki wieloletniej, jest dodanie do mieszanki 10-15% nasion roślin jednorocznych, które zakwitną w pierwszym roku. Zbyt duża domieszka szybciej rosnących gatunków jednorocznych mogłaby doprowadzić do zagłuszenia roślin wieloletnich. 
Inną możliwością jest mieszanie nasion łąkowych z trawami. Przy takim rozwiązaniu należy pamiętać, że trawy mogą zaburzyć wzrost roślin łąkowych i w efekcie zdominować kwiaty. Jeżeli wymagana jest domieszka traw, należy użyć gatunków nisko rosnących (np. kostrzewy czerwonej rozłogowej) w proporcji 50:50 i podwoić sugerowaną dla mieszanki normę wysiewu.

Wybór odpowiedniej mieszanki zależy też od warunków, w jakich ma rosnąć łąka - nasłonecznienia stanowiska, żyzności i wilgotności gleby czy jej przepuszczalności. Każda łąka kwietna dobrze poradzi na umiarkowanie żyznych glebach o dobrym nasłonecznieniu. Jeśli jednak warunki są inne, należy kierować się składem mieszanki, która będzie dopasowana do konkretnych potrzeb. Zaawansowana wyszukiwarka w naszym sklepie pozwoli wybrać najbardziej dopasowaną łąką. Aby z niej skorzystać, należy zaznaczyć wszystkie specyficzne warunki, w których będzie rosła łąka - czy stanowisko jest zacienione, czy gleba jest przepuszczalna, sucha albo wilgotna? Można wskazać też oczekiwaną długość życia łąki oraz termin siewu. 

Niezależnie od tego na jaką mieszankę wybierzesz, polecamy korzystanie z oferty profesjonalnych sklepów albo samodzielne zbieranie nasion dzikich kwiatów. To gwarancja pełnej kontroli nad efektem, jakiego oczekujemy, wysiewając łąkę. Mieszanki w sklepach amatorskich zawierają często niewielki udział kwiatów, co w dłuższym terminie skutkuje całkowitym zdominowaniem łąki przez ekspansywne trawy.

W kolejnym poście opiszemy jak odpowiednio przygotować stanowisko - co jest kluczem do sukcesu przy zakładaniu własnej łąki. Pokażemy też jak wysiać i pielęgnować łąkę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl