Nowości
Sierp kuty polski FSK SFK
Sierp kuty polski FSK SFK
39,00 zł
szt.
Kąkol polny 0
Kąkol polny
wysokość do 60-100 cm
okres kwitnienia od czerwca do lipca
gleba piaszczysto-glinista, stosunkowo lekka, przepuszczalna; rośnie także na bardzo słabych, piaszczystych glebach
wilgotność gleba przeciętnie wilgotna; toleruje okresy suszy
stanowisko nasłonecznione
siedlisko chwast segetalny, niespotykany w środowisku naturalnym
zastosowanie łąki kwietne, bukiety, rabaty, roślina silnie trująca, pożytek dla motyli

Chwast upraw zbożowych, archeofit. Gatunek roślin z rodziny goździkowatych, kwitnie od czerwca do lipca, jest zapylany przez motyle. Cykl życiowy kąkola polnego jest silnie związane z cyklem wegetacyjnym zbóż - nasiona dojrzewają równocześnie z nasionami zbóż, wśród których rośnie kąkol. Dawniej roślina pospolita, obecnie przez chemizację rolnictwa jest zagrożona wyginięciem. Gatunek jest umieszczony na polskiej czerwonej liście w kategorii NT.

Ziele zawiera saponiny (gitagenina) i kwas agrostemowy. W nasionach znajduje się związek sterydowy stigmasterol. Z ziela przygotowuje się napar stosowany na krosty, wysypki, egzemy i przemywania drobnych ran i otarć. Cała roślina jest silnie trująca dla ludzi, koni, bydła i świń, dlatego należy zachować ostrożność w stosowaniu preparatów z kąkola polnego.  

 

Kwiaty

Pojedyncze kwiaty wyrastają tylko na szczytach łodyg i z kątów liści na długich szypułkach. Kielich kwiatu jest trwały, ma 10 nerwów, składa się z 5 dużych, zielonych, owłosionych ząbków w kształcie trójkąta o długości do 3,5 cm. Korona zbudowana z 5 purpurowo-liliowych płatków, nie posiada przykoronka. Płatki korony są krótsze od działek kielicha. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl