Przygotowanie stanowiska do wysiewu łąki 0
Przygotowanie stanowiska do wysiewu łąki

Założenie własnej łąki nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać o kilku istotnych elementach, bo bez dobrego przygotowania stanowiska, szanse na powodzenie w dłuższym terminie są niewielkie. Przede wszystkim należy pozbyć się roślin, które mogą zdominować naszą łąkę i zagłuszyć wzrost kwiatów. 

 

Wstępne przygotowanie terenu:

Przy tworzeniu łąki kwietnej, przed wysiewem, trzeba pozbyć się chwastów. Najskuteczniejszą niechemiczną metodą jest usunięcie wierzchniej warstwy gleby z darnią na głębokość ok. 10 cm. Dzięki temu usuniemy jednocześnie chwasty i zmagazynowany bank nasion, z którego mogłyby odrastać niepożądane rośliny. Pozbędziemy się też żyznej warstwy gruntu, która umożliwiłaby intensywny wzrost traw i azotolubnych chwastów. Teren po usunięciu darniny glebogryzujemy na głębokość 15-30 cm lub przekopujemy i grabimy.

Jeśli nie chcemy usuwać darniny, przy dużym areale, teren można zaorać (ewentualnie dodatkowo zbronować w celu usunięcia resztek roślinnych) i zglebogryzować niszcząc poprzednią roślinność. Można też dokonać tylko głębokiej glebogryzacji używając do tego glebogryzarki separacyjnej. Niewielki obszar można oczywiście przekopać ręcznie i zagrabić usuwając korzenie i kłącza roślin. 

Tak przygotowany teren można już obsiewać mieszankami nasiennymi, ale dla lepszych efektów zalecamy przeprowadzenie dalszych prac uprawowych.

 

Dalsze prace uprawowe:

Po wstępnym przygotowaniu terenu warto zaczekać 2-4 tygodnie, aby wzeszły chwasty, które ponownie usuwamy mechanicznie glebogryzarką na głębokości 10 cm lub pielimy i grabimy. Ten zabieg możemy powtórzyć kolejny raz za kilka tygodni, dzięki czemu pozbędziemy się większości nasion chwastów, które pozostały w glebie. 

Tak przygotowany teren można obsiewać nasionami. Wysiewu najlepiej dokonać w dniu uprawy lub najpóźniej następnego dnia. 

Istotne przed siewem jest dokładne rozdrobnienie podłoża w celu uzyskania gruzełkowatej struktury gleby. Dzięki temu drobne nasiona powpadają w przestrzenie między grudkami i po zwałowaniu terenu będą miały optymalne warunki do wzrostu.

Wkrótce przygotujemy filmik instruktażowy pokazujący opisane zabiegi. 

 

Do przygotowania terenu pod łąkę, zwłaszcza we własnym ogrodzie, nie zalecamy stosowania oprysków herbicydami. Substancją aktywną takich środków jest często glifosat, którego bezpieczeństwo było wielokrotnie podważane. Ten temat rozwiniemy w jednym z kolejnych postów, bo uważamy go za szczególnie istotny w kontekście ochrony przyrody. 

     

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl