Siejemy łąki jesienią 0
Siejemy łąki jesienią

Jesień do doskonały czas na siew wieloletnich łąk kwietnych. Dlaczego? Przede wszystkim mamy większą szansę uniknąć suszy w kluczowym dla roślin okresie kiełkowania. Patrząc po tegorocznych wiosennych wysiewach, długotrwała susza była najczęstszych powodem niepowodzeń w zakładaniu łąki. 

Dużą zaletą siewu jesiennego jest też mniejsze ryzyko zdominowania terenu przez jednoroczne chwasty. Rośliny z wytworzonym jesienią systemem korzeniowym będą silniejsze i szybciej zaczną wzrost wiosną. To nie pozwoli chwastom zdominować kwiatów. 

Część nasion, np. takich gatunków jak bodziszek łąkowy czy mydlnica lekarska, wymaga stratyfikacji, czyli przezimowania w glebie. Stratyfikacja zwiększa także zdolność kiełkowania wielu gatunków roślin łąkowych i dzikich kwiatów. 

Wysianie łąk jesienią pozwala na szybkie zakwitnięcie roślin wieloletnich. Rośliny, które skiełkują w sezonie jesiennym, mogą zakwitnąć już za nieco ponad pół roku. Pozostałe nasiona będą czekały w glebie i zaczną swój cykl życiowy na wiosnę.

Do siewu jesiennego polecamy przede wszystkim: 

Chłopską łąkę - ekonomiczną i uniwersalną mieszankę, składającą się z kwiatów wieloletnich i jednorocznych kwiatów polnych oraz traw.

Łąkę na suche tereny - nasiona mało wymagających i wyjątkowo odpornych na suszę roślin - kwiatów i traw.

Łąkę tradycyjną - 100% kwiatów wieloletnich

Mieszanki roślin wieloletnich można wzbogacić jednorocznymi kwiatami polnymi. Im także siew jesienny sprzyja - zdecydowanie poprawia zdolność kiełkowania np. maku polnego. 

 

 

Źródło zdjęcia: http://www.wincantonwindow.co.uk/the-sowing-of-cale-parks-memorial-meadow.htm

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl