3 mln zł na ratowanie pszczół na Dolnym Śląsku 0
3 mln zł na ratowanie pszczół na Dolnym Śląsku

Ratujmy pszczoły. Rusza akcja zakładania łąk kwietnych oraz budowy uli i kłód bartnych na Dolnym Śląsku

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył 3 miliony złotych na nowy program ratowania pszczół na Dolnym Śląsku. Te pożyteczne owady na całym świecie, także w Polsce masowo wymierają. Przyczynami tego niebezpiecznego zjawiska jest m.in. nadmierne stosowanie pestycydów w rolnictwie i  niszczenie łąk oraz nieużytków, które są miejscami do życia pszczół.

- Pszczoły podtrzymują życie na Ziemi dzięki zapylaniu roślin. Bez działalności tych owadów nie istniałoby wiele roślin w naszym środowisku - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Nawet do 90 proc. roślin w naszej strefie klimatycznej to gatunki owadopylne. Wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu będzie udzielane m.in. na zakup uli z wyposażeniem, poidła dla pszczół, wyposażenie pracowni pszczelarskich, koszty zakupu leków i paszy oraz na zakładanie kłód bartnych. Te ostatnie to fragmenty pnia drzewa z wydrążoną dziuplą, zamocowane na drzewach. Kłody będą schronieniem dla dziko żyjących gatunków pszczół.

Pieniądze z Funduszu umożliwią także zakładanie łąk kwietnych na terenach zurbanizowanych 

Z programu będą mogły skorzystać samorządy, Lasy Państwowe, Parki Narodowe i Krajobrazowe, Państwowe szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe.

Organizatorzy akcji przypominają, że co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy, zależy od aktywności owadów zapylających. To im zawdzięczamy warzywa takie jak pomidory czy cukinia, owoce takie jak jabłka, orzechy – na przykład migdały, czy zioła służące nam za przyprawy; Dotyczy to także olejów jadalnych – na przykład oleju rzepakowego. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. 

Formalności związane ze składaniem projektów: https://wfosigw.wroclaw.pl/zloz-wniosek/ochrona-pszczol/w_418,cel-programu

 

Źródło informacji: https://wfosigw.wroclaw.pl/aktualnosci/a_1322,ratujmy-pszczoly-rusza-akcja-zakladania-lak-kwietnych-oraz-budowy-uli-i-klod-bartnych

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl