Łąka do zadań specjalnhch - rewitalizacja miejskich terenów zdegradowanych 0
Łąka do zadań specjalnhch - rewitalizacja miejskich terenów zdegradowanych

The Sheffield City Council Cleared Sites Programme (Program Oczyszczonych Miejsc Rady Miejskiej w Sheffield)

Sheffield to miasto położone w północnej Anglii, w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. W 2004 roku w granicach miasta znajdowało się ponad 300 hektarów terenów poprzemysłowych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Miejsca te były jednak mocno zdegradowane - stały się nielegalnymi wysypiskami śmieci i obiektem innych aspołecznych zachowań. To wpływało na znaczne obniżenie jakości życia mieszkańców okolicznych osiedli i osłabiało zapał deweloperów do inwestowania. 

Ta sytuacja stała się punktem wyjścia do współpracy odpowiedzialnego społecznie biznesu, lokalnej administracji i mieszkańców miasta. Brytyjska firma sprzedająca nasiona łąk kwietnych - Pictorial Meadows - zaproponowała utworzenie na zdegradowanych terenach atrakcyjnych wizualnie, praktycznych i pożytecznych łąk kwietnych. Tak powstała, początkowo 3-letnia, strategia przekształcania pustynnych terenów w rozległe przestrzenie tworzące kolorowy kwietny krajobraz.

W działania, oprócz lokalnej administracji, zaangażowały się także szkoły i inne grupy społeczne, które włączyły się w proces rewitalizacji dawnych nieużytków. Dzięki kooperacji wszystkich stron - administracji, mieszkańców i fachowców od łąk - kolejne dzielnice miasta nie tylko piękniały, ale odnotowywano także sukcesywny spadek zachowań aspołecznych wśród mieszkańców dawnych obszarów rudaralnych.

Zapoczątkowana 14 lat temu kwietna rewolucja trwa do dnia dzisiejszego, obejmując swoim zasięgiem nie tylko Sheffield, ale także inne miasta północne. Program okazał się katalizatorem dla decyzcji kolejnych samorządów, m.in. w Bolton czy Leeds, które chciały wprowadzić podobne rozwiązania, dzięki czemu idea Pictorial Meadows na Wyspach jest wciąż rozwijana. 

Więcej o projekcie można poczytać na stronach Pictorial Meadows: https://www.pictorialmeadows.co.uk

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl