Nowości
Sierp kuty polski FSK SFK
Sierp kuty polski FSK SFK
39,00 zł
szt.
Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) 0
Cykoria podróżnik (Cichorium intybus)

Czy weźmiesz w podróż autostopowiczkę - cykorię? Cykoria jest wiatrosiewna, a drogi sprzyjają przenoszeniu nasion wraz z wiatrem, dlatego tak często porasta obrzeża dróg.

Mało kto wie, że powszechna w krajobrazie cykoria podróżnik to ten sam gatunek cykorii, który znamy ze sklepów pod postacią bladych, biało-zielonych, spiczastych “główek” cykorii. To również ten sam gatunek, który pijemy pod postacią kawy zbożowej. Cóż to więc za roślina?

Cykoria podróżnik, zwana także podróżnikiem błękitnym, to wieloletnia bylina, której pędy mogą wyrastać do 120 centymetrów wysokości. Dużą siłę wzrostu roślinie zapewniają potężne, palowe korzenie. Wrzecionowaty lub walcowaty korzeń może osiągać nawet 30-50 centymetrów długości. U nasady rośliny wyrasta rozeta długich, pierzastodzielnych liści, natomiast na długich łodygach liście są siedzące, niewielkie i lancetowate. Od lipca do października na pędach rozkwitają błękitne kwiaty. Są bardzo trwałe, otwierają się o regularnych godzinach, lecz jedynie w ciągu dnia i przy sprzyjającej pogodzie. Kwiaty odwiedzane i zapylane są przez różnorodne grupy zapylaczy, najczęściej jednak przez muchówki z rodziny bzygowatych. Cykoria podróżnika nie ma specjalnych wymagań glebowych, najczęściej rośnie na glebach piaszczystych, ugorach, łąkach oraz obrzeżach pól i dróg. Łatwo rozsiewa się z wiatrem, co ułatwiają ciągi komunikacyjne - będąc rośliną często spotykaną przy drogach została nazwana “podróżnikiem”. 

Cykoria słynie z wielu zastosowań leczniczych i kulinarnych. Surowcem zielarskim jest zarówno ziele, płatki, jak i mięsisty korzeń - wszystkie części zawierają gorzkie glikozydy, które pobudzają wydzielanie soku trawiennego, żółci oraz mają działanie moczopędne. Wyselekcjonowane odmiany o większym korzeniu uprawiane są pod produkcję bezkofeinowego zamiennika kawy - prażona inulina znajdująca się w korzeniu przypomina zapachem kawę. Odmiany o większych liściach rozetowych uprawiane są w warunkach ograniczonego dostępu światła i dostarczają do sprzedaży główki młodych liści. Brak dostępu światła powoduje, że nie wytwarzają gorzkich glikozydów.

Ludowa legenda mówi, że błękitny kolor kwiatów cykorii odpowiada oczom dziewczyny płaczącej za straconym ukochanym. Były to prawdopodobnie bardzo gorzkie łzy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl