Nowości
Sierp kuty polski FSK SFK
Sierp kuty polski FSK SFK
39,00 zł
szt.
Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) 0
Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria)

Krwawnica pospolita to rodzima bylina, którą w naturze spotkamy na wilgotnych łąkach, w rowach, nadbrzeżnych, wilgotnych zaroślach oraz nad brzegami wód. Jest też częstym gościem ogrodów. Ze względu na łatwość uprawy w handlu dostępnych jest wiele odmian, różniących się pokrojem lub wielkością kwiatów. 

Krwawnica pod ziemią skrywa silny, drewniejący system korzeniowy o budowie wiązkowej. Co roku, wiosną, z uśpionych pąków znajdujących się tuż przy powierzchni ziemi wyrastają wzniesione, ponad metrowej długości pędy. Łodygi te są silnie owłosione. Rosną pojedynczo lub z nielicznymi rozgałęzieniami. Na szczycie każdego rozgałęzienia wyrastają smukłe kwiatostany, które otwierają się w lipcu i kwitną do wczesnej jesieni. Kwiaty krwawnicy o intensywnej, karminowo-różowej barwie do zawiązania nasion wymagają krzyżowego przeniesienia pyłku. Ze względu na budowę kwiatów nektar jest dostępny tylko dla owadów z aparatem gębowym zdolnym sięgnąć do głęboko osadzonego dna kwiatowego, tj. dla pszczół i motyli. Dojrzałe kapsuły z nasionami pękając wysypują dziesiątki nasion, które porywa wiatr lub woda - jeśli akurat krwawnica rośnie nad otwartym zbiornikiem lub rzeką.

Roślina jest szczególnie ceniona przez pszczelarzy - późnym latem dostarcza wiele nektaru, który hodowlana pszczoła miodna przetwarza w miód. Z tego też względu krwawnica została zawleczona na kontynent amerykański, gdzie stała się gatunkiem inwazyjnym. Krwawnica jest również cennym surowcem zielarskim. Kwitnące szczyty pędów są bogate w związki o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl