Złocień właściwy (Leucanthemum vulgare) 0
Złocień właściwy (Leucanthemum vulgare)

Złocień właściwy, nazywany jastrunem właściwym lub, zwyczajowo, margerytką, jest niezwykle charakterystycznym, stałym gościem łąk i terenów ruderalnych w ogrodach. Jest rodzimą byliną, czyli rośliną zielną, wieloletnią. 

Co roku na wiosnę odradza się z krótkiego, podziemnego kłącza, które wytwarza w ciągu sezonu. Wiosną wypuszcza długie, wzniesione na wysokość nawet metra, delikatnie owłosione, rzadko ulistnione pędy. Na szczytach wyrastających pędów pojawiają się pojedyncze pąki kwiatostanowe, które rozkwitają już w maju, a cała roślina kwitnie przez całe lato. Kwiaty, a właściwie kwiatostany, to typowe dla rodziny astrowatych koszyczki. Złożone są z dziesiątek pojedynczych kwiatów - to, co wydaje nam się białymi płatkami, to kwiaty języczkowe, żółty środek zaś tworzą obupłciowe kwiaty rurkowe. Wewnątrz nich znajduje się nektar - to nagroda dla długojęzyczkowych trzmieli i innych pszczół, a także dla motyli, które chętnie odwiedzają kwiaty złocienia. W przypadku, gdy roślina nie zostanie zapylona krzyżowo, znamiona wydłużają się, aby dosięgnąć własnego pyłku i dochodzi wtedy do samozapylenia. W obu przypadkach roślina wytwarza liczne nasiona. Zdrowy i wyrośnięty osobnik może w ciągu roku wyprodukować nawet 26 tysięcy żywotnych nasion. Rozmnaża się również wegetatywnie, dzięki pełzającemu po ziemi kłączu, które po oddzieleniu od rośliny matecznej daje początek nowemu osobnikowi. 

Cała roślina jest jadalna i - co więcej - bardzo smaczna. Ze świeżych i suszonych liści można przyrządzić napar o działaniu uspokajającym, a kwiatostany mogą być ciekawym dodatkiem do sałatek. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl