Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus) 0
Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus)

Komonica zwyczajna jest bardzo pospolitą byliną, która ze względu na swoje szerokie spektrum ekologiczne porasta praktycznie każdy gatunek gleby. Na żółto ukwieca przydrożne pasy, murawy, łąki i pastwiska. Ze względu na swoje właściwości, jest także popularną rośliną uprawną.

Komonica tworzy delikatne, płożące się pędy z charakterystycznymi pięciolistkowymi liśćmi. Typowym dla roślin z rodziny bobowatych jest dosyć skomplikowany kwiat o budowie tzw. motylkowej (stąd wcześniejsza nazwa rodziny: motylkowe). Kwiaty wyrastają na pędach komonicy od maja do wczesnej jesieni, są bogatym źródłem nektaru - z tego względu, często odwiedzane są przez owady, głównie trzmiele i inne pszczołowate. 

Rośliny motylkowe, w tym komonica zwyczajna mają niezwykłą zdolność wzbogacania podłoża w azot. Dzieje się to dzięki zdolności do symbiozy z bakteriami brodawkowymi, które rozwijają się na korzeniach roślin pod postacią niewielkich zgrubień - brodawek. Bakterie wiążą wolny azot atmosferyczny i zaopatrują w niego rośliny na których bytują. Ponadto, dzięki bardzo głębokiemu systemowi korzeniowemu sięgającego nawet 150 centymetrów, komonica zwyczajna jest w stanie pobierać składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby. Dzięki zdolności dostarczania do podłoża składników niedostępnych dla innych roślin, rośliny motylkowe stały się ulubieńcami ogrodników i rolników. Komonica powszechnie siana jest jako tzw. przedplon, pozostawiając stanowisko wzbogacone w substancje pokarmowe. 

Cała roślina jest jadalna, bardzo odżywcza i dlatego wykorzystywana jako pasza dla zwierząt. W medycynie ludowej użytkowana jako roślina o działaniu uspokajającym.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl