Szałwia łąkowa (Salvia pratensis) 0
Szałwia łąkowa (Salvia pratensis)

Szałwia łąkowa jest rodzimą byliną zasiedlającą suche łąki i przydroża. Preferuje gleby zasobne w składniki mineralne, szczególnie w wapń, dlatego też jest rośliną wskaźnikową tego pierwiastka.

Na roślinie znajdziemy kilka rodzajów charakterystycznych, pomarszczonych liści - u nasady liście są duże, długoogonkowe i zebrane w rozetę, na łodygach zaś krótkoogonkowe i zredukowane, siedzące. Łodyga jest wzniesiona, długa na kilkadziesiąt centymetrów, czterokanciasta, silnie pokryta włoskami oraz rzadko rozgałęziona. Na szczycie pędu wyrasta kilkanaście okółków kwiatów. Kwiaty szałwii charakteryzujące się budową grzbiecistą (w odróżnieniu od promienistych kwiatów astrów) są wybitnie przystosowane do zapylania przez owady. Gdy zapylacz usiądzie na dolnej wardze kwiatu, spowoduje to uruchomienie dźwigni pylników, które dotkną grzbietu owada, obsypując go pyłkiem. Słupek w takim kwiecie jest jeszcze niedojrzały, ponieważ płeć kwiatów u szałwii jest rozdzielona w czasie. Gdy owad przeleci do innego kwiatu rozwiniętego w fazie żeńskiej, pyłek zgromadzony na jego ciele z łatwością przyklei się do znamienia słupka, który teraz, dojrzały, jest łukowato wygięty do dołu wymuszając otarcie o ciało owada. Za tymi wszystkim przeszkodami znajduje się nagroda -  z miodników wydziela się słodki nektar, który wabi pszczołowate z całej łąki. Szałwia łąkowa zimuje w postaci uśpionych pąków, które pojawiają się jesienią na u szczytu systemu korzeniowego. Korzenie u szałwii są wyjątkowo potężne. Roślina tworzy głęboki, palowy system korzeniowy, który z wiekiem drewnieje.

Ziele szałwii znane jest chyba wszystkim jako doskonały surowiec leczniczy. Choć pozyskiwany jest on z siostrzanej szałwiii lekarskiej, szałwia łąkowa również, choć w dzisiejszych czasach już rzadziej, ma zastosowanie jako roślina lecznicza. Ponadto wykorzystuje się ją jako przyprawę poprawiającą smak i aromat piwa i wina, a także w medycynie ludowej - jako środek czyszczący zęby.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl