Marchew zwyczajna (Daucus carota) 0
Marchew zwyczajna (Daucus carota)

Marchew zwyczajna jest dokładnie tym samym gatunek marchwi, który często gości na naszych talerzach. Dzika marchew, bo tak jest też nazywana nieodmianowa marchew zwyczajna, jest bardzo pospolitą rośliną dwuletnią, którą spotkamy na łąkach, miedzach, wzdłuż dróg polnych, a także w runie lasu.

W pierwszym roku wzrostu rośliny dwuletnie dążą do wytworzenia organu spichrzowego, który da im siłę zaowocować w kolejnym roku. Nie inaczej jest u marchwi - znana nam pomarańczowa marchewka to właśnie zmagazynowane substancje zapasowe w tkankach długiego, palowego korzenia. U dzikiej marchwi zwyczajnej korzeń zwykle jest biały lub lekko żółty, osiąga długość do 25 centymetrów i nie przekracza grubości małego palca u dłoni. Oprócz korzenia roślina tworzy rozetę pierzastosiecznych liści, która zimuje. W kolejnym roku, wiosną, z korzenia wyrasta pęd kwiatostanowy, który, w zależności od ilości zmagazynowanych tkanek w korzeniu, osiąga od kilkudziesięciu centymetrów do ponad dwóch metrów wysokości. Baldach - bo tak nazywa się charakterystyczny, płaski kwiatostan marchwi - to istne eldorado dla owadów. Jest jednocześnie stołówką, miejscem odpoczynku, schronienia, a także kopulacji. Drapieżne osy budują gniazda po spodniej stronie baldachów. Kwiaty w baldachu są drobne i białe, z wyjątkiem kwiatu środkowego - ten jest koloru ciemnopurpurowego. Wciąż trwają badania nad celowością istnienia tego wyjątkowego, pojedynczego kwiatu. Przypuszcza się, że może on wabić inne owady (a dokładnie chrząszcze, do których ciemny kwiat jest podobny) do odwiedzenia kwiatostanu, na którym są już jego “pobratymcy”. Kwiat odwiedzany jest (i w efekcie zapylany) przez wspomniane już chrząszcze, które żywią się pyłkiem, ale przede wszystkim przez muchówki - rozwodniony, łatwo dostępny nektar w otwartych kwiatach jest chętnie zlizywany przez muchy z rodziny bzygowatych i inne muchówki.

Cała roślina jest jadalna. Najczęściej wykorzystywany jest korzeń, który ma wiele cennych witamin i minerałów. Nasiona marchwi są bogate w olejki eteryczne. Napar z nasion działa na organizm oczyszczająco, uspokajająco i wzmacniająco.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl