Porady dla profesjonalistów 0
Porady dla profesjonalistów

DOBÓR MIESZANKI

W przypadku dużych i prestiżowych realizacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z nami. Prześlemy ankietę w której są pytania niezbędne do dobrania optymalnej mieszanki ze sklepu lub opracowania nowego składu. Gdy skład gleby jest nieznany należy przeprowadzić badania gleby aby określić pH i ilość podstawowych składników mineralnych.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

To jest etap któremu należy poświęcić najwięcej czasu i środków. Naszym głównym celem jest całkowite pozbycie się resztek roślin które mogłyby zagłuszyć rośliny z mieszanki. Dodatkowo zależy nam aby ziemia nie była zbyt żyzna oraz przygotowana na przyjęcie nasion. Optymalna procedura dla dwóch wersji w przypadku posiadania dużej ilości czasu (tańsza) i na szybko.

Mało czasu

Skosić cały teren na nisko. Zebrać resztki. Zerwać za pomocą zrywarki lub koparki ok 2-8 cm wierzchniej warstwy gleby z elementami zielonymi. Zglebogryzować na głębokości 20-30 cm dokładnie rozdrabniając podłoże, najlepiej użyć glebogryzarki separacyjnej. W przypadku gleby bardzo gliniastej rozluźnić ją piaskiem. W przypadku gleby lekko kwaśnej lub kwaśnej zastosować wapnowanie. Wybrać ewentualne korzenie, kłącza i większe kamienie. Najlepszy efekt da dodatkowa dwukrotna uprawa w odstępie dwóch tygodni aby usunąć chwasty które skiełkują po przygotowaniu ziemi. Ostatnią uprawę zrobić tuż przed siewem. Wyrównać bez ubijania.

Dużo czasu

Skosić cały teren na nisko. Zebrać resztki. Zastosować oprysk ekologiczny na bazie kwasu pelargonowego, dwukrotnie w odstępie dwóch tygodni. Głęboko zaorać cały teren. Odczekać miesiąc i powtórzyć orkę. Zastosować kultywator i wykonać glebogryzację jeszcze dwukrotnie w odstępie trzech tygodni. W przypadku gleby bardzo gliniastej rozluźnić ją piaskiem. W przypadku gleby lekko kwaśnej lub kwaśnej zastosować wapnowanie. Wybrać ewentualne korzenie, kłącza i większe kamienie. Wyrównać bez ubijania.

Dodawanie lub nawożenie ziemi

Stosować jedynie gdy jest to niezbędne. Dobrać rodzaj ziemi odpowiedni dla danej mieszanki. Nie stosować podłoży torfowych, kwaśnych i bardzo bogatych w składniki pokarmowe. Podłoże powinno być wolne od nasion chwastów.

SIEW

Termin siewu określony jest dla każdej mieszanki. Najważniejsze jest równomierne rozprowadzenie nasion oraz zapewnienie im dobrego kontaktu z podłożem. Przygotować mieszankę zgodnie z zaleceniami w dużym pojemniku. Dodać wermikulit, proporcje : 5 litrów wermikulitu na 100 gram mieszanki. Bardzo starannie wymieszać. Wsypać do siewnika rzutowego. Przegrabić i wyrównać teren. Siać na krzyż na najmniejszym przepuście. Im większa ilość wermikulitu i ilość przejazdów siewnikiem tym siew będzie bardziej równomierny. Zwałować wałem nie cięższym niż 100 kg. Ważne aby nasiona nie były bardzo przykryte ziemią ponieważ większość potrzebuję słońca do kiełkowania. Podlać. W przypadku dużych powierzchni można stosować profesjonalne siewniki pneumatyczne. W czasie wzrostu podczas suchych okresów podlewać regularnie.

ODCHWASZCZANIE

Rośliny nieporządne na łąkach jednoroczne min. komosa biała, szarłat szorstki często pojawiają się w pierwszych tygodniach po wysiewie. Gdy zakładamy łąkę wieloletnią i pojawią się ww. rośliny należy teren skosić kilkukrotnie kosiarką na najwyższym ustawieniu wysokości min 5 cm. Rozetom roślin z mieszanki nie powinna stać się krzywda.

W przypadku mieszanek jednorocznych lub z dodatkiem jednorocznych można zastosować wyrywanie ręczne lub wycinanie precyzyjne za pomocą nożyczek. Na uporczywe chwasty można zastosować oprysk ekologiczny np. na bazie kwasu pelargonowego wykonany precyzyjne metodą pędzelkową lub przy pomocy torebki. Pełna lista roślin nieporządanych znajdzie się niedługo na naszych stronach.

 

KOSZENIE

Koszenie jest najważniejszym zabiegiem zapewniającym żywotność łąki. Koszenie ma na celu usunięcie nadmiaru materiału zielonego co zapewnia dostęp światła niższym roślinom oraz nie pozwolenia na na rozłożenie się roślin i nadmierne nawożenie terenu. Koszenie odmładza łąkę pozwalając na ponowne zazielenienie i kwitnienie kolejnym roślinom. Tradycyjnie łąki kosimy w czerwcu i we wrześniu-październiku. Najlepsze efekty daje koszenie kosą tradycyjną, następnie należy zostawić pokos do wyschnięcia i wysypania nasion. Materiał później należy zebrać, starannie zagrabić. Na dużych terenach miejskich można takie koszenie stosować naprzemiennie ze standardowym koszeniem np. kosiarką bijakową ale koniecznie wraz z natychmiastowym zbiorem do kosza.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl