Nowości
Sierp kuty polski FSK SFK
Sierp kuty polski FSK SFK
39,00 zł
szt.
Kąkol polny (Agrostemma githago) 0
Kąkol polny (Agrostemma githago)

Kąkol polny jest rośliną ściśle związaną z krajobrazem rolniczym. Niestety, przez coraz skuteczniejsze oczyszczanie zboża oraz przez małą odporność na herbicydy populacja kąkola wymiera - obecnie jest wpisany na polską czerwoną listę roślin zagrożonych wyginięciem. Choć nie jest naszym gatunkiem rodzimym, szacuje się, że już w neolicie ubarwiał łany zbóż na terenie dzisiejszej Europy.

W dawnej kulturze ludowej kąkol był kojarzony jako ściągający pioruny, ale także, paradoksalnie, chronił przed złem - w czasie przesilenia letniego w wianki z kąkola ubierano krowy, co miało zapewnić zwierzętom zdrowie i ochronę.

czytaj całość »
Łąki kwietne w krajowym katalogu obszarów proekologicznych EFA od 2019 roku 0
Łąki kwietne w krajowym katalogu obszarów proekologicznych EFA od 2019 roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało o włączeniu łąk kwietnych do krajowego katalogu obszarów proekologicznych! Za obszary proekologiczne EFA nie będą uważane obszary zalesione, ale ugory z roślinami miododajnymi, bogatymi w pyłek i nektar.

To ważna zmiana, której celem jest podniesienie różnorodności biologicznej, zwiększenie opłacalności produkcji pasiecznej, rolnej i ogrodniczej o oraz mobilizacja do ostrożnego korzystania ze środków ochrony roślin. 

Projekt rozporządzenia jest w fazie konsultacji. 

czytaj całość »
Łąka do zadań specjalnhch - rewitalizacja miejskich terenów zdegradowanych 0
Łąka do zadań specjalnhch - rewitalizacja miejskich terenów zdegradowanych

Łąki kwietne świetnie sprawdzają się w projektach rewitalizacyjnych, także na terenach bardzo mocno przekształconych.

Wiele przykładów takiego wykorzystania dzikich kwiatów znajdujemy na Wyspach Brytyjskich. Jednym z nich jest Program Oczyszczonych Miejsc Rady Miejskiej w Sheffield realizowany przez Pictorial Meadows.
W 2004 roku miasto posiadało 300 hektarów terenów poprzemysłowych. Dzięki współpracy firmy z Radą Miejską i lokalną społecznością rozpoczął się proces przekształcania przestrzeni publicznej.

Na zdegradowanych terenach zaczęły powstawać łąki kwietne, które odmieniły oblicze Sheffield, a potem kolejnych brytyjskich miast.

czytaj całość »
Alternatywa dla uciążliwych i kosztownych trawników 0
Alternatywa dla uciążliwych i kosztownych trawników

W Polsce mamy ponad 700 000 hektarów publicznych trawników, które każdego roku są koszone co najmniej 5 razy w sezonie. Zużywa się przy tym 140 mln litrów paliwa, wydając rokrocznie 2 miliardy złotych z publicznych pieniędzy.

Jako że utrzymywanie trawników niesie ze sobą koszty ekonomiczne i środowiskowe, i w ten sposób bezpośrednio wpływa na zmiany klimatyczne, najwyższa pora rozważyć w miejskim planowaniu nowe rodzaje muraw - będące zrównoważoną alternatywą tradycyjnych trawników.

Jak w czasach postępujących zmian klimatycznych możemy uczynić trawniki zrównoważonymi zbiorowiskami roślinnymi? Zapraszamy do lektury!

czytaj całość »
Pasy kwietne wzdłuż dróg - korzyść czy szkoda dla zapylaczy? 0
Pasy kwietne wzdłuż dróg - korzyść czy szkoda dla zapylaczy?

Często spotykamy się z pytaniami o sens zakładania łąk kwietnych wzdłuż dróg, jeśli samochody zabijają pożyteczne owady. Aby rzeczowo odpowiedzieć na to zagadnienie przestudiowaliśmy badania i opracowania naukowe na ten temat.

Odpowiedź jest jednoznaczna - pasy kwietne są zdecydowaną korzyścią dla zapylaczy. Zapraszamy do lektury.

 

czytaj całość »
Siejemy łąki jesienią 0
Siejemy łąki jesienią

Wczesna jesień to doskonały termin na sianie łąk dzikich kwiatów składających się z rodzimych gatunków wieloletnich. Wybieramy siew jesienny, aby zmniejszyć ryzyko suszy w czasie kiełkowania, uniknąć chwastów i cieszyć się kwiatami już od wiosny.

W poście podpowiadamy także, jakie mieszanki najlepiej wybrać do siewu jesiennego. 

czytaj całość »
Przygotowanie stanowiska do wysiewu łąki 0
Przygotowanie stanowiska do wysiewu łąki

Założenie własnej łąki nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać o kilku istotnych elementach, bo bez dobrego przygotowania stanowiska, szanse na powodzenie w dłuższym terminie są niewielkie. Przede wszystkim należy pozbyć się roślin, które mogą zdominować naszą łąkę i zagłuszyć wzrost kwiatów. 

Do przygotowania terenu pod łąkę, zwłaszcza we własnym ogrodzie, polecamy naturalne metody mechaniczne. Nie zalecamy stosowania oprysków herbicydami, bo substancją aktywną takich środków jest często glifosat, którego bezpieczeństwo było wielokrotnie podważane. Ten temat rozwiniemy w jednym z kolejnych postów, bo uważamy go za szczególnie istotny w kontekście ochrony przyrody. 

 

czytaj całość »
Jak wybrać mieszankę nasion łąk kwietnych? 0
Jak wybrać mieszankę nasion łąk kwietnych?

Łąka kwietna sprawdzi się wszędzie - w ogrodzie, na balkonie czy na osiedlu. Może nią zastąpić trawnik albo wypełnić skrzynki balkonowe. 

Zakładając łąkę kwietną możemy wybrać między mieszankami jednorocznymi i wieloletnimi albo wykorzystać miks obu rodzajów nasion. Opcją są też łąki wysiewane w połączeniu z nasionami traw. Wszystko zależy od tego, jak szybko chcemy uzyskać docelowy efekt wizualny i na jakie nakłady możemy sobie pozwolić.

Wybór odpowiedniej mieszanki zależy też od warunków, w jakich ma rosnąć łąka - nasłonecznienia stanowiska, żyzności i wilgotności gleby czy jej przepuszczalności. 

czytaj całość »
Przeprowadziliśmy się! Nowy adres magazynu 0
Przeprowadziliśmy się! Nowy adres magazynu

Stało się! Niemal równo w dwa lata po otwarciu sklepu internetowego zmieniliśmy naszą siedzibę! Rozwijamy się, mamy nowe pomysły, potrzebujemy więcej miejsca :)

Przeprowadzka jest też odpowiedzią na rosnące zainteresowanie łąkami kwietnymi i dzikimi kwiatami wśród posiadaczy ogrodów. Chcemy być bliżej naszych klientów, pokazywać, edukować, badać. Od 1 lutego nasz magazyn znajduje się w podwarszawskim Centrum Ogrodniczym w Broniszach, przy ul. Poznańskiej 75. 

czytaj całość »
Dlaczego warto mieć łąkę? 0
Dlaczego warto mieć łąkę?

Łąki są pożyteczne, piękne i praktyczne. Mimo, że w przestrzeni miejskiej coraz więcej uwagi poświęca się łąkom kwietnym, zastępując nimi trawniki, wciąż niewielu posiadaczy ogrodów zdaje sobie sprawę z licznych zalet posiadania łąki. Warto przyjrzeć się bliżej tematowi wszechstronnych łąk kwietnych, żeby przekonać się, jak wiele dobrego dla siebie i otoczenia możemy zrobić siejąc łąkę - nawet na najmniejszej powierzchni. 

czytaj całość »
Karmniki dla ptaków DIY - najprostsze 0
Karmniki dla ptaków DIY - najprostsze

Kiedy śnieg przykryje krzewy i ziemię, to najwyższy czas na dokarmianie ptaków. Jeśli szukacie inspiracji, jak w tym roku zadbać o skrzydlatych przyjaciół z sąsiedztwa, to mamy kilka przepisów na proste karmniki DIY (do samodzielnego wykonania w domu).

czytaj całość »
Ptaki zimujące 0
Ptaki zimujące
Łąki, które  w sezonie urzekają feerią barw i zapachów, dając schronienie i pożywienie pożytecznym owadom zapylającym, pełnią równie ważną funkcję zimą. Nasiona roślin łąkowych oraz zimujące między nimi bezkręgowce są pełnowartościowym pokarmem dla ptaków.
 
Warto wiedzieć, które z nich możemy spotkać zimą w swoim ogrodzie i na balkonie.

 

czytaj całość »
Jak założyć łąkę kwietną? 0
Jak założyć łąkę kwietną?

Jak wykonać, wysiać łąkę kwietną? To dość często pojawiające się pytania.

We wpisie przedstawiamy spis siedmiu kroków które ułatwią rozpoczęcie przygody z łąkami kwietnymi. Zakładanie łąki kwietnej wymaga odrobiny specjalistycznej wiedzy oraz cierpliwości. Z naszą pomocą każdy da sobie radę. 

czytaj całość »
Kąkol polny 0
Kąkol polny

Chwast upraw zbożowych, archeofit. Gatunek roślin z rodziny goździkowatych, kwitnie od czerwca do lipca, jest zapylany przez motyle. Cykl życiowy kąkola polnego jest silnie związane z cyklem wegetacyjnym zbóż - nasiona dojrzewają równocześnie z nasionami zbóż, wśród których rośnie kąkol. Dawniej roślina pospolita, obecnie przez chemizację rolnictwa jest zagrożona wyginięciem. Gatunek jest umieszczony na polskiej czerwonej liście w kategorii NT.

czytaj całość »
Krwawnica pospolita 0
Krwawnica pospolita

Bylina, hemikryptofit. Roślinie w skupiskach, kwitnie od czerwca do września, jest owadopylna. Krwawnica pospolita to jedna z roślin żywicielskich gąsienic motyla postojka wiesiołkowca. Jest pożytkiem dla motyli i pszczół, zbierających nektar z dna kwiatowego.

Krwawnica pospolita to roślina zielarska - ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i rozszerzające naczynia krwionośne. 

czytaj całość »
Złocień właściwy 0
Złocień właściwy

Złocień właściwy jest łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do gleby i jest w pełni mrozoodporny. Najłatwiej rozmnażać go przez podział bryły korzeniowej późną jesienią lub wczesną wiosną. Można też rozmnażać z nasion lub przez sadzonki. Po przekwitnięciu kwiatostany ścina się, a jesienią przycina się całe rośliny tuż przy ziemi. Na wiosnę odnawiają się z podziemnych kłączy.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl