TERMIN SIEWU

Termin wysiewu łąki kwietnej zależy od jej rodzaju. Warto zacząć od krótkiego słowa wstępu w tym temacie. Łąka kwietna to dość szerokie pojęcie i mieszczą się w nim zarówno intensywnie kwitnące ozdobne łączki z gatunków spoza naszej strefy klimatycznej, jak i trwałe łąki z rodzimych gatunków wieloletnich. 

Rośliny kiełkują wiosną

Wyróżniamy łąki jednoroczne, łąki wieloletnie i łąki mieszane.

Łąki jednoroczne charakteryzują się intensywnym kwitnieniem. Rośliny kwitną szybko, ale tylko w roku wysiewu. Aby taka łąka zakwitła w kolejnym roku, należy ją odtworzyć.

Natomiast łąki wieloletnie nie kwitną w pierwszym roku. Kwitnienie zaczyna się od drugiego sezonu i przy odpowiednim koszeniu i pielęgnacji z każdym kolejnym rokiem jest bardziej intensywne.

Łąki mieszane składają się z nasion roślin jednorocznych i wieloletnich.

TERMIN WYSIEWU ŁĄKI JEDNOROCZNEJ I MIESZANEJ

mieszanki nasion z udziałem roślin ozdobnych

Takie łąki wysiewamy na wiosnę, kiedy ryzyko przymrozków minie i delikatne nasiona roślin spoza naszej strefy klimatycznej będą bezpieczne w gruncie. Nasionom do kiełkowania potrzebne są stale dodatnie temperatury i częste opady. W przypadku suchej wiosny, podczas wschodów należy zapewnić łące odpowiednią ilość wody.

Należy pamiętać, że zbyt wczesny wysiew wiosenny może skutkować zdominowaniem łąki przez trawy i chwasty, które zaczynają kiełkowanie w niższych temperaturach. Dodatkowo wczesne kiełkowanie siewek naraża je na niebezpieczne skutki przymrozków.

TERMIN WYSIEWU ŁĄK WIELOLETNICH I KWIATÓW POLNYCH

mieszanki nasion gatunków rodzimych i trwale zadomowionych

Te mieszanki możemy wysiewać przez cały sezon wegetacyjny, należy jednak pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża przez pierwszy miesiąc od wysiewu. Dlatego optymalny jest wysiew wiosenny lub jesienny, kiedy dostępność wody jest większa. 

WIOSNA: Wysiew można zacząć już wczesną wiosną, kiedy ryzyko suszy jest najmniejsze. Im bliżej lata, tym mniejsza ilość opadów, co może negatywnie wpłynąć na rozwój roślin.

JESIEŃ: Kolejnym dobrym terminem będzie siew jesienny, który jest najbardziej zbliżony do naturalnego cyklu życia roślin. Przy sprzyjających warunkach większość nasion skiełkuje jeszcze jesienią i przezimuje w postaci młodych roślin z wykształconymi rozetami liściowymi i systemami korzeniowymi. Dodatkowo nasiona niektórych gatunków do rozpoczęcia wegetacji wymagają wcześniejszego przemrożenia (stratyfikacji), żeby wiosną zacząć rozwój. Jesienią nasiona możemy wysiewać do czasu, aż grunt zostanie zmrożony. Jeśli nasiona zostaną wysiane zbyt późno, nie zdążą skiełkować przed zimą i zaczną swój cykl życiowy w kolejnym sezonie.