Chcesz cieszyć się łąką kwietną? Jesteśmy tu dla Ciebie!
Od 2014 roku tworzymy łąki kwietne, zamieniamy nudne trawniki na pożyteczne kwiaty. Komponujemy autorskie mieszanki nasion, bo jak nikt znamy się na roślinach tworzących kolorową łąkę!
W naszych mieszankach znajdziesz ponad 500 różnych gatunków! Nasze łąki to przede wszystkim rośliny rodzime: dzikie kwiaty wieloletnie, naturalnie występujące w polskiej przyrodzie i bardzo cenne dla ekosystemu. Siejąc łąkę, możesz skorzystać z gotowych mieszanek bądź stworzyć własną kompozycję, wybierając z setki pojedynczych gatunków, dostępnych w sklepie.
Łąka to prawdziwa ostoja bioróżnorodności. Tworząc ją, wspieramy dzikie zapylacze, odtwarzamy siedliska przyrody, zwiększamy retencję wód opadowych, oczyszczamy wodę oraz glebę, zapobiegamy suszy. Rośliny łąkowe zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, obniżają temperaturę. Poprzez koszenie maksymalnie dwa razy do roku oszczędzamy wydatki, dodatkowo łąka nie wymaga podlewania.
Wybierz łąkę i siej z nami kwiaty, które mają wielką moc!
Dowiedz się więcejTo niezawodne kompozycje do ogrodów, miejsc reprezentacyjnych czy donic. W składzie gatunkowym ozdobnych łączek znajdują się głównie jednoroczne gatunki spoza naszej strefy klimatycznej. Mogą być one wyjątkowo odporne na suszę, miododajne czy spektakularnie i długo kwitnące. Jednoroczne łąki kwietne zachwycają feerią barw już w kilka tygodni po wysiewie.
To najcenniejsze przyrodniczo kompozycje, stanowią naturalne siedlisko dla rodzimej fauny. Mieszanki rodzime tworzą nasion gatunków charakterystycznych dla naszego regionu, dobrze przystosowanych do lokalnych warunków. Wymagają cierpliwości, ale pozwalają stworzyć niepowtarzalny efekt naturalnej łąki kwietnej pięknej bogactwem roślin i zwierząt, które korzystają z dobrodziejstw naszych polskich dzikich kwiatów.
Wybór mieszanki nasion na łąki kwietne nie jest oczywisty. Inną mieszankę zastosujemy, kiedy łąka ma kwitnąć spektakularnie wszystkimi kolorami, inną gdy efekt ma być bardziej naturalistyczny, a jeszcze inna mieszanka sprawdzi się do tworzenia pszczelich pożytków na terenach rolniczych.
Sprawdź, która mieszanka będzie idealna do Twoich potrzeb i warunków:
Stwórz swoją autorską mieszankę nasion na łąkę kwietną! To możliwe dzięki bogatej ofercie pojedynczych gatunków dzikich kwiatów naturalnie występujących w naszej strefie klimatycznej. Gatunki rodzimych roślin zielnych możesz też wykorzystać do podsiewu i wzbogacenia już funkcjonujących łąk kwietnych.
Siejemy kwiaty polne, czyli chwasty segetalne. To jednoroczne rośliny, które dawniej występowały powszechnie, towarzysząc uprawom rolnym. Współczesne rolnictwo nie pozostawia jednak dla nich miejsca — środki chemiczne i nowoczesna agrotechnika skutecznie wypierają te pożyteczne rośliny z sielskich krajobrazów. Dlatego zachęcamy do siania chwastów wszędzie tam, gdzie nie przeszkadzają rolnictwu. Można z nich tworzyć różnobarwne rabaty, doniczkowe nanołączki czy całe pola falujących na wietrze kolorowe łany kwiatów.
Produkujemy sami bądź pozyskujemy od sprawdzonych dostawców oferujących materiał siewny najwyższej jakości.
Od wielu lat pomagamy w zakładaniu i odtwarzaniu łąk kwietnych.
Pomagamy przyrodzie, siejąc kwiaty, chronimy zapylacze i inne drobne zwierzęta.
Dostarczamy profesjonalne i przemyślane mieszanki nasion, których składy konsultowane są z naukowcami.
Oferujemy bezpłatne doradztwo i kompleksową opiekę pozakupową. Chcemy, by łąki rosły jak najlepiej.
Sprawdź ofertę uzupełniającą zakupy nasion. Znajdziesz tu gadżety z motywem dzikich kwiatów, idealne na prezent nasiona w ozdobnych opakowaniach, akcesoria pomocne w wysiewie, domki dla owadów czy książki o łące i zapylaczach.
Na długie jesienne i zimowe wieczory polecamy lektury poświęcone dzikim kwiatom i małym mieszkańcom łąk kwietnych. Te książki to nie tylko piękna literatura, ale przede wszystkim solidna dawka wiedzy o otaczającym nas świecie, z którego istnienia często nie zdajemy sobie sprawy.
Projektujesz bądź wykonujesz zieleń? A może zarządzasz terenami zieleni w przestrzeni publicznej lub na obszarach inwestycyjnych? Dołącz do nas, siej piękne i pożyteczne łąki kwietne!
Dla profesjonalistów mamy specjalną ofertę cenową przy zakupie naszych mieszanek nasion, kompleksowe wsparcie w tworzeniu założeń oraz na każdym etapie realizacji. Nasi partnerzy mają możliwość udziału w szkoleniach online i stacjonarnych.
Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, by łąkowa mapa Polski
Chcesz się dowiedzieć, co w kwiatach piszczy? Sprawdź wpisy na naszym blogu. Piszemy o przyrodniczych aktualnościach, łąkowej florze i faunie, pokazujemy nasze realizacje i dzielimy się wiedzą o zakładaniu i pielęgnowaniu łąk kwietnych. Dołącz do nas i ukwiecaj surowe przestrzenie!
Przygotowaliśmy dla Was bardzo ważny materiał dotyczący siewu jesiennego i odpowiedniego doboru mieszanek. Zapraszamy do zapoznania się i oczywiście zamówień.
Czytaj więcej >Łąka kwietna w Gliwicach to nasza kolejna realizacja w tym mieście. Wdrażanie rozwiązań przyjaznych przyrodzie przez firmy jest niezwykle ważnym zadaniem. Cieszy nas, że grupa Palmira już w pierwszym roku po zakupie nieruchomości zdecydowała się na utworzenie łąki kwietnej.
Czytaj więcej >Firma Orange Polska zorganizowała w swoich siedzibach w kilku lokalizacjach warsztaty dla pracowników oraz ich dzieci. Łąki zagościły w nich formie bomb kwietnych, tatuaży oraz doniczek z nasionami.
Czytaj więcej >
W 1996 roku firma ze Stanów Zjednoczonych Phytotech na styropianowej tratwie na stawie w pobliżu Czarnobyla umieściła słoneczniki 🌻🌻🌻 Korzenie roślin pozostawały zanurzone w wodzie mocno zanieczyszczonej cezem oraz strontem. Okazało się, że po 12 dniach stężenie cezu w korzeniach roślin było o 8 tysięcy razy większe niż w wodzie, a strontu w łodygach było 2 tysiące razy więcej. Rośliny wyciągały szkodliwe cząstki.
Nie mniejsze zdolności oczyszczające mają inne rośliny 🌾🌼☘️🌱
Można wspomnieć tu o lepnicy rozdętej, która może być z powodzeniem stosowana do immobilizacji rtęci w podłożu.
Metoda walki z zanieczyszczeniami gleby poprzez rośliny nie jest nowa, ale warto o niej przypomnieć, bo już za progiem czeka na nas możliwość siewu jesiennego 🍁🍂🍃
💚🌼☘️🌱 Siejcie łąki i oczyszczajcie świat! Lepnicę rozdętą znajdziecie w naszych mieszankach oraz jako pojedynczy gatunek 👇👇😊
#niechWamsiękwieci #siejciełąki
👉🐝 To właśnie dziś, dziewiąty już rok z rzędu, obchodzimy święto prawdopodobnie najbardziej znanej grupy zapylaczy. Chodzi oczywiście o pszczoły.
Większość osób, nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie, na hasło "pszczoły" przed oczami ma miód, ule oraz pszczelarza. Postrzeganie pszczół w ten sposób jest dla nich krzywdzące. Dlaczego? Ponieważ zapomina się o tym, że znaczna większość pszczół, a mamy ich w Polsce ok. 470 gatunków (a z kolei na świecie ok. 20 000), nie produkuje miodu, nie mieszka w ulach i nie opiekuje się nimi pszczelarz – są to głównie gatunki samotnicze.
‼️ Warto tu zaznaczyć, że 222 gatunki z wszystkich pszczół żyjących w naszym kraju to gatunki rzadkie i zagrożone wyginięciem, gdzie większość z nich to gatunki gniazdujące w ziemi. Natomiast pszczoła miodna ani w skali naszego kraju, ani na świecie, nie jest zagrożona wyginięciem. Jest to bardzo popularny w ostatnich latach mit. Faktem jest natomiast, że od kilkudziesięciu lat jej populacja stale rośnie.
Głównym czynnikiem, który zagraża dzikim pszczołom, jest niszczenie ich siedlisk, brak odpowiedniej bazy pokarmowej oraz (w określonych przypadkach) presja pszczoły miodnej, która skutecznie konkuruje z dzikimi pszczołami o pożywienie i przyczynia się do roznoszenia patogenów chorobotwórczych na inne pszczoły.
🍀🌾🌻🌼 Dobrym sposobem na wspieranie wszystkich pszczół jest ochrona ich siedlisk, tworzenie odpowiedniej bazy pokarmowej złożonej z rodzimych gatunków pyłko- i nekatarodajnych, rezygnacja z używania szkodliwej dla nich chemii oraz rozsądne wprowadzanie do środowiska pszczół miodnych, o ile w ogóle w danym miejscu jest to konieczne – pasieki w miastach są potencjalnym zagrożeniem dla żyjących w nich dzikich pszczół.
🧏♀️🧏 Dlatego zachęcamy Was do włączania się w akcje mające na celu ratowanie tych faktycznie zagrożonych wyginięciem pszczół, ograniczenia koszenia trawników, tworzenia odpowiedniej różnorodnej bazy pokarmowej – chociażby poprzez tworzenie łąk kwietnych, rezygnacji z chemii stosowanej na terenach zielonych oraz do szerzenia rzetelnej wiedzy o pszczołach.
Dodaj do posta
Nasze niskie kwiaty świetnie sprawdzają się w donicach. 💐
Taka dziko kwietna donica to super rozwiązanie na start przygody z łąkami kwietnymi. Doniczkowe nanołączki można zakładać wszędzie tam, gdzie do tej pory nie było zieleni. Kwiaty 🌼🌸🌷 najlepiej sprawdzają się w słonecznych ☀️miejscach. Jeśli będą podlewane, to powinny przerwać nawet na zrewitalizowanych 🔥rynkach polskich 🇵🇱 miast i miasteczek.
Ta nanołączka została zasiana w czerwcu. Przetrwała upały, wichury i ulewne deszcze. Jeszcze przez kilka tygodni będzie wabić zapylacze i cieszyć kwiatami.
Wiecie, że w czasie ulewnych opadów łąki kwietne działają jak gąbki? 💦💦
💪🏼🌼🌾 Dzikie kwiaty mają głębokie i rozbudowane korzenie, które pozwalają im sprawnie odprowadzać i zatrzymać nadmiar wody w glebie, co znacznie ogranicza spływ powierzchniowy i ryzyko wystąpienia podtopień.
🏢☔️ To szczególnie istotne w zwartej zabudowie miejskiej, gdzie gwałtowne opady potrafią w krótkim czasie zalać zabetonowane przestrzenie.
Łąka kwiatów i ziół siana wiosną zaczyna okres intensywnego kwitnienia. Mimo dobrego przygotowania terenu z glebowego banku genów wyrosło sporo roślin niepożądanych: lebiody, rdestu ptasiego, palusznika i uciążliwego powoju polnego. Taki kwietny efekt udało się osiągnąć dzięki pieleniu łąki. Trzeba tu zaznaczyć, że pielenie łąki jest całkiem przyjemne. Oprócz tego, że to niezła gimnastyka, to spędzając dłuższy czas wśród kwiatów można spotkać bardzo ciekawe owady i innych mieszkańców łąki, mikrokosmosu drobnej fauny i flory.
Kolejna łąka @mpwikwarszawa . Tym razem to Zakład Północny w Wieliszewie, gdzie łąka została założona w 2020 roku. Zastosowaliśmy tam specjalną mieszanką na gleby suche i piaszczyste, dominują w niej gatunki wieloletnie m.in. goździk kropkowany, żmijowiec zwyczajny, lepnica rozdęta, rumian żółty i koniczyna polna. Powstaje tam bardzo ciekawa i różnorodna murawa, w którą przekształciła się uboga w gatunki, często koszona przestrzeń.
Zakład Północny w Wieliszewie został uruchomiony w 1986 roku. Zaopatruje w wodę północne dzielnice lewo- i prawobrzeżnej Warszawy, m.in. Białołękę, Bielany, Bemowo, Targówek, Pragę Północ, a także część Woli i Żoliborza. Wodę w tym zakładzie czerpie się z Jeziora Zegrzyńskiego, a filtruje ją supernowoczesna Stacji Flotacji Ciśnieniowej. Instalacja jest pierwszym w Polsce przykładem zastosowania technologii flotacji ciśnieniowej w procesie uzdatniania wody. Metoda polega na wyprowadzaniu do zbiornika z wodą mikroskopijnych pęcherzyków powietrza, które wynoszą zanieczyszczenia na powierzchnię i tworzą na niej łatwy do zebrania kożuch. To umożliwia skuteczniejsze usuwanie planktonu oraz zmniejszyło zawartość związków organicznych w wodzie surowej nawet o 75%.
A na Wieliszewie jest pięknie!
#stopsuszy #łąkikwietne #dzikiekwiaty #roślinyrodzime #łąka #filtry #woda #oszczędzamy #łąki #kwiaty #rośliny #natura #przyroda #polskaprzyroda
Warszawskie Filtry zachwycają kolorami. Od dwóch lat wspólnie z MPWiK Warszawa testujemy różne sposoby zakładania łąk. Na Filtrach w tym sezonie zakwitły kwiaty polne (kąkol polny, mak polny, chaber bławatek, rumian polny), które są dodatkiem do wysianej mieszanki wieloletniej. W przyszłym roku to właśnie gatunki wieloletnie przejmą władanie nad łąkami przy ulicy Koszykowej w Warszawie. Już nie możemy doczekać się efektów 🌿🌼🌸🌷🐝
Kwiatek kwiatkowi nierówny. Oprócz rodzimych dzikich kwiatach na łąkach i nieużytkach możemy zaobserwować wysyp obcych gatunków inwazyjnych 👽, które szkodzą polskiej przyrodzie 🇵🇱🌿.
❗️ Jednym z nich, aktualnie masowo kwitnącym, jest przymiotno białe. To roślina, która została zawleczona z Ameryki Północnej 🇺🇸 i zagraża naszej rodzimej florze. Przymiotno jest rośliną wieloletnią, która błyskawicznie rozsiewa się i zajmuje dostępny teren, a do tego jest trudne do usunięcia.
✅ Każdy z nas może pomóc przyrodzie — wystarczy wyrywać rośliny, najepiej zanim przekwitną i wydadzą nasiona. To drobny gest, który może pomóc ograniczyć ekspansję tej niemiłej rośliny.
➡️ Więcej o przymiotnie i kłopotach z nim związanych znajdziecie w linku z komentarza pod postem ⤵️
#uwaga #dzikiekwiaty #igo #polskaprzyroda #pomagamy #każdymoże #gatunkiinwazyjne #przyroda #ochronaśrodowiska #łąkikwietne #łąki #nałące
Od kilku lat dostarczamy nasiona i zakładamy łąki kwietne dla Miasto Łuków. W zeszłym roku główną atrakcją była łąka Multum kwiatów w tym roku ładnie prezentuje się jednoroczna kompozycja Niskie kwiaty na terenie toru rowerowego w Park Miejski W Łukowie.
Po pierwszych doświadczeniach wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich podjęliśmy decyzję o zastąpieniu ozdobnych łączek jednorocznych trwałymi łąkami wieloletnimi.
Ze względu na to, że wysiewanie jednorocznych kompozycji w tym samym miejscu rok rocznie wiąże się z ryzykiem wzrostu zachwaszczenia np. komosą białą, szarłatem szorstkim wspólnie z panią Anną Mazurek z ZDM podjęliśmy decyzję o wprowadzenia rodzimych łąk wieloletnich na miejsca, gdzie obecnie wysiewane są kompozycje jednoroczne. Miejsca te w pierwszym roku będą regularnie koszone w celu ograniczenia konkurencji ze strony jednorocznych chwastów rolniczych. Zabieg ten pomoże w prawidłowym rozwoju gatunków wieloletnich i zapewni piękne kwitnienie gatunków wieloletnich w kolejnych sezonach wegetacyjnych.
(–> link do mieszanek w komentarzu)
Lipiec to ostatni moment na siew jednorocznych ozdobnych łąk kwietnych. Pierwsze kwiaty pojawią się już po około miesiącu, a kwiaty powinny utrzymywać się aż do jesieni. Nasiona siane w pierwszej połowie miesiąca zdążą zakwitnąć i wydać kolejne pokolenie roślin, które odtworzy kwietny efekt w następnym roku.
A na zdjęciach możecie zobaczyć jedną z naszych ozdobnych łączek: Na suche miejsca jednoroczna.