Dzień Pszczół – pamiętajmy o dzikich zapylaczach

Dzień Pszczół przypada 20 maja. To ważna chwila dla każdego łąkowego fana, bowiem to idealny moment do głośnego przypominania o tym, jak ważne są wszystkie dzikie zapylacze. Nie tylko pszczoła miodna wspierana przez człowieka wymaga opieki. Świętujmy Dzień Pszczół, szerząc ważne wiadomości. Dzikie zapylacze to bardzo wiele gatunków.

Powstało wiele prac, w których możemy przeczytać o tym jak ważne jest wsparcie dla dzikich zapylaczy. Dumnie brzmiąca nazwa Dzień Pszczół z pewnością przyczynia się do dyskusji i przedstawiania argumentów wskazujących natychmiastową konieczność zadbania o zapylacze. I każdy z nas może wesprzeć mieszkańców łąk. Świetny materiał o badaniach nad dzikimi zapylaczami oraz przestrzenią łąk kwietnych, które są niezbędne do życia, opublikowała Fundacja Kwietna. W podsumowaniu wniosków badań pojawia się niezwykle ważne przesłanie:

,,Przeciętna pszczoła miodna oblatuje kilka kilometrów kwadratowych, patrolując tym samym wiele różnych ekosystemów z setkami gatunków roślin. Wszędzie tam konkuruje z pszczołami samotnymi, w tym z gatunkami bardzo już bliskimi wymarcia, nawet jeśli formalnie podlegają ochronie prawnej. Im rozleglejsza przestrzeń, tym ważniejsza różnorodność gatunkowa zapylaczy”

Dzikie zapylacze wymagają natychmiastowego wsparcia

20 maja jest okazją do podejmowania dyskusji o wsparciu dzikich zapylaczy. Pszczoły miodne wspierane przez człowieka, hodowane w ulach i wspomagane na każdym etapie życia mają zapewnione o wiele łatwiejsze bytowanie niż pozostałe gatunki, które zapylają rośliny. Najważniejszą informacją, którą każdy z nas powinien promować, są występujące zagrożenia dla pozostałych dzikich zapylaczy w tym pszczół samotnic, trzmieli, motyle, chrząszcze, skorki, bzygi, osy, złotooki, biedronki czy skorki. Każde z tych gatunków to niezbędni dla zapylania mieszkańcy łąk, ogrodów, sadów i pasów kwietnych.

O tym jak ważne są działania w kierunku ochrony dzikich zapylaczy, pisaliśmy kilka miesięcy temu. Dzień Pszczół jest idealną okazją do przypomnienia, jak ważne jest wsparcie dla dzikich zapylaczy. Cały materiał, do którego przeczytania gorąca zachęcamy, zawiera bardzo wiele argumentów, które przybliżają konieczność natychmiastowego działania.

Zapylanie kwiatów przez różne gatunki dziko żyjących pszczół jest niejednokrotnie bardziej efektywne, skutkuje liczniejszymi i lepszymi jakościowo nasionami oraz owocami, w porównaniu do efektów zapylenia przez pszczołę miodną. Jednocześnie, wśród dzikich pszczół są gatunki rzeczywiście zagrożone wyginięciem zarówno w skali globalnej, jak i w skali lokalnej. Z tych powodów działania ochronne skierowane wyłącznie na pszczołę miodną nie będą w stanie zrekompensować strat powodowanych utratą różnorodności gatunkowej wszystkich pszczół. Dodatkowo badania naukowe wskazują, iż w pewnych wypadkach zwiększona liczebność pszczoły miodnej może bezpośrednio zagrażać dzikim gatunkom pszczół.

Dzień Pszczół i wsparcie dla dzikich zapylaczy

Każdy z nas może wspierać pszczoły samotne, trzmiele, motyle, bzygi czy osy. Oczywiście, warto rozpocząć od swojego najbliższego otoczenia. Tym, co możemy zrobić sami i natychmiast jest naturalnie łąka kwietna. Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy kilka naszych propozycji, które świetnie sprawdzą się dla uczczenia takiej okazji jak Dzień Pszczół z łąkami kwietnymi wspierającymi wszystkie dzikie zapylacze.

Każde zamówienie złożone do 18 maja dotrze do Was do Dnia Pszczół 🙂

Łąki kwietne jednoroczne

Jednoroczne łąki to piękne i zarazem ekspresowe rozwiązanie mogące wesprzeć dzikich zapylaczy. Nasiona można wysiewać w ogródkach, ale także w donicach na balkonach, co może uczynić każdy z nas.

Łąki kwietne wieloletnie

Łąka kwietna wieloletnia to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą posiadać łąkę będącą długoterminowym przedsięwzięciem, a zarazem cieszyć się z efektów wysiewu już w pierwszym roku. Mieszanki składają się z wielu gatunków, które są bliskie naszym sercom i wspomnieniom, bowiem to właśnie te łąki spotykamy w naszej strefie klimatycznej. I pamiętamy z dzieciństwa.

Akcesoria i książki

Wraz z łąką warto pomyśleć o umieszczeniu wśród kwiatów lub innych miejscu domku dla owadów. Dzikie zapylacze z chęcią rozpatrzą możliwość skorzystania z nieruchomości. Dzień Pszczół to również okazja dla zapoznania się z publikacjami, które przybliżą nam życie łąki i jej mieszkańców.

To tylko kilka propozycji, które przedstawiliśmy. Zachęcamy do odwiedzin naszego sklepu i skorzystania z wyszukiwarki, która podpowie która mieszanka będzie idealna dla Waszego terenu. Zapraszamy też do kontaktu telefonicznego oraz mailowego z naszym działem sprzedaży, który chętnie odpowie na pytania i doradzi.