Łąki w Bydgoszczy — ukwiecają miasto

Łąki w Bydgoszczy na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Dzikie rośliny na terenach, którymi zarządza Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy to projekt, który mieliśmy przyjemność współtworzyć. Przedsiębiorstwo w 2019 roku postanowiło rozpocząć działania na rzecz wsparcia dzikich zapylaczy.

MWiK w Bydgoszczy we współpracy z ratuszem włączyli się w projekt BeePathNet pn.: „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie”. To właśnie dzięki temu projektowi rozpoczęto działania na rzecz ukwiecania miasta przez dzikie rośliny. Zadanie między innymi ma poprawić warunki bytowania owadów zapylających. Łąki kwietne jako miejsce zapewniające nie tylko schronienie, ale i bazę pokarmową idealnie wpisują się w cele projektu. Coraz większa świadomość społeczeństwa oraz wsparcie ze strony miast pozwalają na prace zwiększające bioróżnorodność. Dodatkowo tereny, na których powstają łąki, generują bardzo wiele korzyści dla mieszkańców oraz kasy miasta.

Łąki kwietne w Bydgoszczy w 2022 roku

Łąki kwietne, które mieliśmy okazję współtworzyć, zostały wysiane mieszaną metodą tj. pełna uprawa plus wysiew oraz łąki zakładane z podsiewu, choć ta metoda się nie sprawdziła. Wraz z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacji utworzyliśmy łąki na obrzeżach miasta, które to tereny zarządzane są przez tę jednostkę. Warto wspomnieć, iż Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy wspiera również mieszkańców, którzy chcieliby założyć łąkę w innych miejscach. Urzędnicy pomogą wybrać odpowiednią lokalizację oraz doradzą w wyborze odpowiedniej mieszanki nasion. Cieszy nas, że idea tworzenia łąk kwietnych w Bydgoszczy na dobre zadomowiła się w mieście.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi mieszankami. Chętnie dobierzemy nasiona do terenu, doradzimy, przeszkolimy oraz służymy wsparciem już po wysiewie.

A tak przedstawia się łąka z naszych nasion w Bydgoszczy w 2022 roku: