Kalkulator łąki

BEEWILD | 100% dzikości — nowa marka w naszym sklepie

Dzikie łąki kwietne marki BEEWILD są już dostępne w naszym sklepie! Tej jesieni to najlepszy wybór dla osób, które chcą założyć naturalną łąkę kwietną. Gatunki rodzime to wspieranie lokalnej bioróżnorodności, adaptacja do zmian klimatu i sposób na oszczędzanie.

BEEWILD to pierwsza na polskim rynku marka, która oferuje mieszanki nasion złożone w 100% z roślin charakterystycznych dla naszej strefy klimatycznej. Mieszanki te mogą być z powodzeniem wykorzystywane w projektach środowiskowych i renaturyzacyjnych. W ofercie dominują rodzime łąki wieloletnie, złożone z kwitnących roślin zielnych. Wiele mieszanek zawiera dodatek nasion jednorocznych kwiatów polnych i dzikich gatunków traw.

Dodatkowo kupując produkty BEEWILD wspierasz przyrodę także finansowo — część obrotu firma przekazuje na akcję 1% dla Planety.

Rodzime gatunki roślin — dlaczego są ważne

Rośliny rodzime, w tym wieloletnie łąki kwietne, odgrywają kluczową rolę w zachowaniu zdrowego środowiska i pozwalają ludziom korzystać z nich na wiele sposobów.

Bioróżnorodność. Wieloletnie łąki kwietne są domem dla wielu gatunków roślin, owadów i ptaków, co sprzyja zwiększeniu bioróżnorodności. Ta różnorodność jest kluczowa dla utrzymania stabilności ekosystemów.

Oczyszczanie powietrza i wody. Rośliny rodzime pomagają w procesach naturalnego oczyszczania powietrza poprzez absorpcję zanieczyszczeń atmosferycznych. Ponadto korzenie tych roślin mają zdolność do zatrzymywania i filtracji opadów atmosferycznych, co przyczynia się do poprawy jakości wody w glebie i wodach gruntowych.

Zatrzymywanie erozji gleby. Wieloletnie łąki kwietne, ze względu na swoje korzenie, stanowią doskonałą ochronę przed erozją gleby. Pomagają zatrzymać wodę deszczową i chronią przed utratą cennych warstw glebowych.

Poprawa jakości życia. Rośliny rodzime, zwłaszcza te kwitnące, dodają estetycznego uroku krajobrazowi, tworząc piękne miejsca do relaksu i rekreacji dla ludzi. Stanowią także źródło inspiracji i cieszą oko obserwatorów przyrody.

Warto wspierać i chronić rośliny rodzime, ponieważ ich istnienie ma ogromne znaczenie zarówno dla zachowania ekosystemów, jak i poprawy jakości życia ludzi.

Mieszanki nasion BEEWILD: 100% dzikie kwiaty

W BEEWILD oferujemy przede wszystkim mieszanki nasion na trwałe łąki kwietne dopasowane do różnych stanowisk. Odpowiednie dopasowanie gatunków roślin do miejsca, w którym mają rosnąć, jest kluczowe dla sukcesu łąki wieloletniej. Taka łąka może się prawidłowo rozwijać jedynie wtedy, gdy warunki glebowe (wilgotność, odczyn, struktura), a także poziom nasłonecznienia będą odpowiadały zasianym nasionom. W naszej ofercie znajdują się m.in. mieszanki:

Ważnym elementem oferty są mieszanki nasion przeznaczone do wspierania konkretnych grup zwierząt. Dobór gatunków w tych łąkach konsultowaliśmy m.in. Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (OTOP), Stowarzyszeniem Natura i Człowiek czy Lepidopterra. Mamy tu np. kompozycje gatunków oferujących zwiększoną podaż nektaru i pyłku, który służy przede wszystkim pszczołom dzikim i miodnym. Motyle skorzystają z mieszanek skomponowanych nie tylko z nektarodajnych kwiatów, ale także roślin żywicielskich, które są niezbędne dla gąsienic. Szybką pomocą dla dzikich zapylaczy są kwiaty polne, które kwitną intensywnie nawet w kilka tygodni po wysiewie.

Rodzime łąki kwietne przydają się także w zadaniach specjalnych. Mamy tu m.in. kompozycje gatunków, które wyjątkowo dobrze radzą sobie z oczyszczaniem miejskiego powietrza. Są także silnie rosnące rośliny, które wspierają usuwanie inwazyjnych gatunków obcych. Na tereny przekształcone warto rozważyć kompozycję roślin ruderalnych bądź rodzimych drzew i krzewów.

Atrybuty wszystkich mieszanek nasion BEEWILD

Gatunki dzikich kwiatów BEEWILD

Łąki kwietne można tworzyć na wiele sposobów. Jednym z najkorzystniejszych środowiskowo jest wzbogacanie istniejącego zbiorowiska roślinnego w nowe gatunki. Dlatego BEEWILD oferuje bogatą kolekcję nasion dzikich kwiatów: roślin rodzimych i archeofitów.

Dodając nowe rośliny, pamiętaj o dopasowaniu ich do warunków, jakie panują w danym miejscu:

  • umiarkowanie żyzne a przeciętnie wilgotne (świeże), obojętne w odczynie: rzepika pospolitego, dzwonka rozpierzchłego, złocienia właściwego jak również brodawnika jesiennego,
  • zasobne w wapń: świerzbnicę polną do miejsc przeciętnie wilgotnych, zaś goździka kartuzka, farbownika lekarskiego, chabra driakiewnika i szałwię łąkową na stanowiska znacznie suchsze niż dla świerzbnicy;
  • o glebach lekkich, ale zasobnych w azot: ślaz dziki (guziczkowe ziele) czy chabra łąkowego,
  • piaszczyste i suche m.in.: krwiściąg mniejszy oraz chaber nadreński, w tym na ekstremalnie jałowe i suche, wyraźnie bezwapienne kocanki piaskowe oraz goździka kropkowanego,
  • torfiaste lub murszowe, wilgotne i mokre: rzeżuchę łąkową, jaskra ostrego, firletkę poszarpaną oraz przetacznika długolistnego.

Możesz też kierować się wzbogacić łąkę o nowe kolory dzikich kwiatów:

Odpowiedzialność społeczna

BEEWILD to troska o środowisko naturalne.

1% for the Planet to globalny ruch inspirujący firmy i osoby prywatne do wspierania rozwiązań środowiskowych. Uczestnicząc w tej inicjatywie firma BEEWILD przekazuje 1% rocznych obrotów na projekty i organizacje wspierające zrównoważony rozwój.

Więcej informacji: www.onepercentfortheplanet.org