Wyjątkowe uczucia opisujemy motylami w brzuchu. Miłość ma wiele twarzy. Nasza to gorące uczucie do łąk. 14 marca obchodzimy Dzień Motyla. Czy istnieje piękniejsze połączenie niż motyl na łące pełnej apetycznych kwiatów? Bogactwo i różnorodność barw i zapachów od wiosny do jesieni mówi sam za siebie. To cud natury.
Wraz ze wzrostem temperatur rozpoczyna się aktywność tych pięknych zapylaczy. I chwila na refleksję: dzięki, między innymi motylom możemy cieszyć się ze zbiorów warzyw i owoców, gdyż bardzo je wspomagają. W naszym kraju żyje ponad 3156 gatunków tych pożytecznych owadów. Niestety z roku na rok ubywa motyli głównie za sprawą niszczenia ich siedlisk i chemizacji rolnictwa. Nie możemy biernie obserwować, jak dzikie zapylacze giną, między innymi z powodu braku pożywienia. Nawet mały kawałek ziemi lub doniczka z kwiatami, którą przeznaczymy dla motyli, może stać się niezwykle wartościowa.
– Motyle mogą przebyć odległość porównywalną do tych, które pokonują ptaki
– kolory, które widzimy na skrzydłach motyli to iluzja, bowiem są one pokryte łuskami
– ciało motyli chroni chitynowy oskórek
– w Polsce najbardziej znane są motyle z rodziny rusałkowatych:
– lepnica rozdęta jest jednym z gatunków, które mogą być zapylane tylko przez motyle. Podobnie jest z wiesiołkiem dwuletnim
– motyle nie gryzą – nie mają czym
– łąki kwietne kochają motyle modraszki
O jednym z gatunków motyla, który jest mistrzem kamuflażu możecie poczytać na naszym blogu: https://lakikwietne.pl/poklonnik-kamilla/
O tym jak ważne są dzikie zapylacze przeczytacie w tym materiale: https://lakikwietne.pl/tasma-pokarmowa-dla-zapylaczy/
Ponieważ Dzień Motyli należy uczcić solidnie — warto przygotować się na ich królewskie przyjęcie i wysiać miejsce, w którym poczują się jak w domu:
https://lakikwietne.pl/prod…/mieszanki/rodzime/dla-motyli/
Jeśli nie zdążyliście, nie przejmujcie się. Możecie uzupełnić braki nasion i działać.
A tu uroczy motyl Rusałka pawik (Inachis io)