Zakładanie łąk kwietnych wiosną i latem to jedyne rozwiązanie w przypadku mieszanek jednorocznych. Tymczasem decydując się na mieszankę wieloletnią, warto rozważyć wysiew jesienny: z naszych doświadczeń wynika, że to właśnie końcówka sezonu ogrodowego jest najlepszym momentem na zakładanie łąk wieloletnich. Dowiedz się, dlaczego i zasiej łąkę jesienią!
Przewaga siewu jesiennego bazuje na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Gatunki wieloletnie, których nasiona trafią do gleby po przekwitnięciu kwiatów, nie czekają przecież do wiosny, żeby zacząć kiełkować. Przeciwnie: nie tracą czasu, rozpoczynając proces wzrostu jeszcze przed zimą. Ich rozwój jest wtedy mało efektowny, ponieważ skupia się głównie na podziemnych częściach roślin. Ten niepozorny proces niesie ze sobą ogromne korzyści. Powstałe jesienią korzenie finalnie będą sięgały dużo głębiej niż w przypadku gatunków jednorocznych, jednocześnie magazynując dużo więcej wody. Oprócz korzeni pojawiają się także rozety liściowe, co pozwala na wcześniejszy start wegetacji wiosną i kwitnienie w szybszym terminie.
Łąki kwietne wieloletnie są najbardziej odporne i przynoszą przyrodzie najwięcej korzyści. Radzą sobie w czasie suszy, oczyszczają powietrze, ale przede wszystkim tworzą trwałe siedliska dla zapylaczy i innych zwierząt. Są proste w obsłudze i mało wymagające – wystarczy je skosić raz lub dwa razy w roku. Dowiedz się więcej o zaletach łąk wieloletnich.
Wiesz już, że wieloletnia łąka kwietna to najlepszy wybór? Wybierz mieszankę nasion do Twojego ogrodu do wysiania jesienią!
Wysiew jesienny to rozwiązanie dla mieszanek wieloletnich skomponowanych z rodzimych gatunków. Rośliny te są idealnie dostosowane do naszych warunków klimatycznych, w tym do niskich temperatur zimą.
Chcąc założyć rodzimą łąkę kwietną, możesz swobodnie korzystać z różnych możliwości. Najbardziej ekskluzywny, a jednocześnie pracochłonny, jest samodzielny zbiór nasion z okolicznych stanowisk. Daje to gwarancję lokalności, jeśli tylko wystrzegać się inwazyjnych gatunków obcych. Jeśli wolisz profesjonalnie skomponowaną selekcję gatunków, możesz postawić na gotową mieszankę nasion. Dzięki temu otrzymasz kompozycję dostosowaną do konkretnych potrzeb i warunków. Jeśli lubisz eksperymentować, możesz przygotować autorski zestaw z dostępnych w naszym sklepie gatunków roślin łąkowych, zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
W bogatej ofercie do siewu jesiennego znajdziesz mieszanki łąk kwietnych przeznaczone na różne rodzaje podłoża, wspierające konkretne zwierzęta i wspomagające walkę z gatunkami inwazyjnymi. Zobacz nasze mieszanki nasion na łąkę kwietną.
Jesień do dobry czas na wzbogacenie istniejącej łąki kwietnej. A jeśli masz już trochę doświadczenia, możesz poeksperymentować z własną mieszanką. Sprawdź naszą ofertę nasion ponad 120 gatunków roślin łąkowych, aby osiągnąć efekt już kolejnej wiosny!
Rozróżniamy cztery podstawowe metody przygotowania terenu pod wysiew łąki kwietnej. O przygotowaniu podłoża pod łąkę pisaliśmy już wcześniej. Zdecydowanie najprostszą i najmniej czasochłonną jest metoda no dig. Dzięki niej skrócisz czas pracy nawet do 15 minut!
Kiedy dokładnie rozpocząć siew jesienny? Najważniejsza zasada mówi o tym, by siać dopiero wtedy, gdy radykalnie zmaleje ryzyko upałów i suszy. Brak wody jest najpoważniejszym zagrożeniem dla kiełkujących roślin, a susza może trwale powstrzymać ich rozwój, szczególnie jeżeli wystąpi na bardzo wczesnym etapie. Z kolei bardziej umiarkowane jesienne temperatury sprzyjają utrzymywaniu wilgoci w glebie i tworzą przyjazne warunki do wzrostu. Wysiew można prowadzić aż do momentu zmrożenia gleby. Co ważne, dla części gatunków to właśnie mróz ma prowokować wczesne wiosenne kiełkowanie. Niektóre rośliny, takie jak np. mak polny, do rozpoczęcia tego procesu wymagają stratyfikacji, czyli przemrożenia nasion.
Zalety jesiennego siewu są w przypadku mieszanek wieloletnich jasne i niepodważalne. Łąki jednoroczne, chociaż cieszą oczy i są przyjazne zapylaczom, nie mogą konkurować z wieloletnimi. Te drugie mają większy wkład w korzyści ekosystemowe, takie jak magazynowanie wody czy oczyszczanie powietrza. Co ważne dla wielu ogrodników, kwiaty wysiane jesienią zakwitną na wiosnę jako pierwsze, tworząc kolorowe łąki tak szybko, jak to tylko możliwe.