Oszczędzanie pieniędzy i korzyści wizerunkowe: łąki kwietne

Oszczędzanie dzięki roślinom łąkowym? Tak! Wiemy, jak to zrobić. Łąki i pasy kwietne mogą być niezłym sposobem na oszczędności w dobie kurczenia się gospodarki, rosnących rat kredytów oraz hiperinflacji.

Teraźniejszość wymaga od nas podejmowania zdecydowanych i skutecznych kroków w kierunku ograniczenia kosztów. Zakładając łąkę kwietną, nie tylko realnie oszczędzamy pieniądze, ale i przyczyniamy się do wspierania tak bardzo potrzebnej nam bioróżnorodności, a także przeciwdziałamy negatywnym skutkom zmian klimatu. Działania te są szczególnie ważne na terenach inwestycyjnych i w przestrzeni publicznej. Jeśli szukasz oszczędności w firmie, to jesteś we właściwym miejscu.

Aspekt finansowy w trudnych czasach staje się argumentem, który determinuje wybory. A łąka kwietna jest odpowiedzią na potrzebę zmian kosztów, podwyżki cen usług i materiałów zmuszają do przewartościowania zadań. Należy podejmować decyzje, które będą procentowały w przyszłości. Można zastosować rozwiązania, które nie tylko pozytywnie wpłyną na otoczenie. Zaoszczędzicie czas, pieniądze i zasoby. Elementy te nabierają szczególnego znaczenia podczas aranżowania terenów zielonych. Należy wówczas stosować innowacyjne, a jednocześnie sprawdzone rozwiązania, które zapewnią nie tylko satysfakcjonujący efekt, ale metodę gwarantującą dbałość o finanse. Tym rozwiązaniem są dzikie rośliny.

Dzięki ofercie łąk kwietnych wykonywanych zamiast lub w połączeniu z trawnikami można osiągnąć nie tylko spektakularny efekt wizualny, wspierający bioróżnorodność, ale i oszczędzający fundusze firmy. O tym jakie finansowe korzyści uzyskacie, tworząc przestrzenie dzikiej roślinności, przeczytacie poniżej.

Oszczędzanie poprzez łąki to optymalne rozwiązanie

Tereny zielone firm to głównie trawniki. Najczęściej utrzymywane w dobrej kondycji przez zewnętrzne podmioty czy też zatrudnionych pracowników. Trawniki to wymagające obszary, które wymagają wielu działań generujących koszty. Nie zwracamy często uwagi na zadania, które uszczuplają nasz budżet. Regularna pielęgnacja firmowych trawników, obfite podlewanie oraz nawożenie chemicznymi środkami i zwalczanie chwastów. To bardzo kosztowne środki. Żeby zaoszczędzić warto zacząć od zamiany trawników, które, aby wyglądać na zadbane, generują potężne rachunki. Można wybrać dużo bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Łąkę. Oszczędzanie poprzez wysiew mieszanek dzikich roślin zamiast trawników generuje, szczególnie w długoterminowym ujęciu nie tylko oszczędności, ale i co ważne zyski.

Łąki wieloletnie — korzyści ekonomiczne i wizerunkowe

Łąki wieloletnie zamiast trawników wygenerują nam nie tylko oszczędności budżetu. Do utrzymania łąki w dobrej kondycji i corocznego kwitnienia przez wiele lat wystarczy w zasadzie umiejętne koszenie we właściwym terminie. Zazwyczaj dwa razy do roku. W porównaniu do roślinności wymagającej cyklicznych ogrodniczych zabiegów pielęgnacyjnych to niewiele. Jak już wspominaliśmy, dzikie rośliny nie wymagają także intensywnego podlewania, nawożenia oraz obecności ogrodnika.

Ze względu na ograniczoną pielęgnację i minimalne koszty utrzymania wieloletnia łąka kwietna to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim na dużych powierzchniach. Czyli obszarach przy firmach, magazynach, farmach fotowoltaicznych. Oraz wszędzie tam, gdzie liczą się oszczędności. Łąki z wieloletnich gatunków rodzimych wykorzystywane są także w projektach proekologicznych, co zdecydowanie można zaliczyć do niekwestionowanych korzyści. Znajdziemy wiele przykładów firm, które postawiły na łąki kwietne i czerpią z tego korzyści. Łąki kwietne to działanie, które wychodzi daleko poza dany teren. Służy komunikacji i wsparciu idei szerzenia łąk jako działań na rzecz ochrony środowiska. Świetnym przykładem jest dzielenie się e-bookiem, który opowiada o podejmowanych zdaniach i zaletach łąk.

Bardzo ważnym elementem, który wpłynie na wizerunek przedsiębiorstwa posiadającego łąki kwietne na swoim terenie, jest działanie na rzecz ograniczenia emisji CO2. Koszenie trawników może odpowiadać za 10% wszystkich zanieczyszczeń powietrza pyłami rakotwórczymi, wielopierścieniowymi węglowodorami oraz dwutlenkiem węgla. Sam trawnik z kolei wymaga niekiedy oprysku herbicydami, a podczas kwitnienia traw uczula alergików. Rośliny łąkowe zapylane są głównie przez dzikie zapylacze, ich pyłki nie są przenoszone przez wiatr, zatem są idealnym rozwiązaniem dla alergików. Jeden metr kwadratowy łąki antysmogowej zatrzymuje nawet 11 g pyłu PM2,5, czyli tyle, co pięcioletnie drzewko albo spory krzew. Warto nadmienić, że kwiaty szczególnie predestynowane do walki z kurzem, dymem i hałasem mogą znaleźć kilka innych, ciekawych zastosowań. Na przykład w ogrodzie deszczowym.

Oszczędności mogą płynąć jeszcze w innej formie. Zieleń może wymiernie wpływać na lepszy wynik finansowy firmy. Badania wskazują, że lepiej czujemy się w otoczeniu z roślinnością, mamy do 15% większą kreatywność i produktywność, a liczba zwolnień lekarskich maleje. Firma posiadająca obszary wspierające bioróżnorodność jest również zdecydowanie lepiej postrzegana przez partnerów biznesowych. Inwestycja w łąki nie tylko wpłynie na oszczędności, ale może zwiększać przychody. Wielorakie rodzaje kwietnych łąk i pasów, pasaży roślinnych, ogrodów deszczowych, wreszcie zielonych ścian i dachów oferują współczesnemu człowiekowi rzeczywistą bliskość z przyrodą.

Ile można zaoszczędzić zakładając łąkę kwietną?

Jedną z najistotniejszych rzeczy podczas podejmowania decyzji o zagospodarowaniu przestrzeni firmowej jest koszt. Ten oczywiście jest zależny od wielu czynników, niemniej jest kilka punktów, do których należy się odnieść, aby stworzyć przykładową wycenę i porównanie zastosowanych rozwiązań. Zielone tereny firmowe mogą zostać zaplanowane jako różnego typu ogrody, trawniki oraz łąki kwietne. Te ostatnie mogą stać się częścią obu pozostałych lub całkowicie zastąpić trawnik. Przy ostatniej opcji mamy zdecydowanie najbardziej jaskrawy przykład oszczędności.

Założenie łąki kwietnej zamiast trawnika na obszarze 1000 metrów kwadratowych przyniesie oszczędności rzędu 3000 zł. Założenie łąki zamiast trawnika na terenie 1 ha pozostawi w kieszeni inwestora aż 30 000 zł!

Spore oszczędności czekają na firmę decydującą się na wysiew łąki już podczas jej zakładania:

Szczegółowe wyliczenia zadań oraz kosztów wymieniamy w tekście dotyczącym różnic cenowych w wykonaniu łaki zamiast trawnika. Znalazły się tam cenne wskazówki do wyliczeń zadań dotyczących kosztów wykonania trawnika sianego, z rolki i pielęgnacji w stosunku do łąki kwietnej. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, są wymagania pielęgnacyjne. Tu widać różnicę już w pierwszym roku.

Oszczędności w koszcie pielęgnacji i utrzymania łąki w kontrze do trawnika (na 1000 m²) w pierwszym roku sięgną 2100 zł. Każdy kolejny rok to kolejne środki, które zostają w kieszeni inwestora.

Łąka kwietna to nie tylko oszczędność pieniędzy

Łąka kwietna nie tylko przysłuży się naszym portfelom. Dzięki niej osiągniemy o wiele więcej zysków. Oszczędność wody, czyste powietrze czy lepsze plony w przydomowych ogródkach to tylko niektóre z argumentów. Przede wszystkim łąka to długofalowe inwestycje generujące ważne dla naszej przyszłości korzyści. Można tu wymienić, tak ważną adaptację do zmian klimatu. Teren, na którym wysiejemy łąkę, spełni wiele ważnych zadań:
– retencja wód opadowych
– odporność na suszę,
– filtrowanie powietrza,
– izolacja termiczna
– tłumienie hałasu
– zwiększanie różnorodności biologicznej
– rodzime gatunki
– wsparcie dla dzikich zapylaczy i małych zwierząt
– lepsze plony i mniej chemii w uprawach
– redukujemy w biomasie łąkowej 1,5 ton CO2 /ha

Łąki kwietne to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce zaoszczędzić. Jest to szczególnie ważny temat dla samorządów, wspólnot mieszkaniowych czy firm, które muszą stawiać na pewne i sprawdzone rozwiązania służące wsparciu bioróżnorodności, ale i rozwiązujące zadania związane z oszczędnością budżetu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o łąkach kwietnych na terenach inwestycyjnych?

Zostaw nam kontakt do siebie. Odezwiemy się wkrótce.